

BS EN 10217-2 Spirálová ocelová trubka svařovaná pod tavidlem (SSAW)
Základní přehled
Ocelová trubka BS EN 10217-2 SSAW (Spiral Submerged Arc Welded)je svařovaná trubka z uhlíkové/legované oceli vyrobená podle evropské normy pro tlakové účely sspecifikované vlastnosti při zvýšené teplotě. Tato norma je speciálně navržena pro svařované trubky používané v tlakových aplikacích při zvýšených teplotách, jako jsou kotle, výměníky tepla, přehříváky a vysokoteplotní -potrubí.
Proces SSAW-také známý jako šroubové svařování pod tavidlem (SAWH)-je metoda svařování s vysokou-integritou, při které se aplikují vnitřní i vnější svary a tvoříjeden vysoce kvalitní svar-nuget. Tento proces je zvláště vhodný provelké-průměrové, tlusté-trubkypoužívané v náročných aplikacích s vysokým-tlakem
Název Vysvětlení
| Část | Význam |
|---|---|
| BS EN | Britská norma převzatá z evropské normy |
| 10217-2 | Evropská norma pro svařované ocelové trubky pro tlakové účely – Část 2: Elektricky svařované trubky z nelegovaných a legovaných ocelí se specifikovanými vlastnostmi při zvýšených teplotách |
| SSAW | Spiral Submerged Arc Welding – trubka vytvořená z ocelového svitku se svarem probíhajícím nepřetržitě ve spirále; také známý jako SAWH (šroubovicový šev) |
| Stupně GH | Přípona „GH“ označuje vhodnost pro provoz se zvýšenou teplotou (plyny, vysoká teplota) |
Klíčové specifikace
| Atribut | Popis |
|---|---|
| Norma | BS EN 10217-2:2019 – "Svařované ocelové trubky pro tlakové účely - Technické dodací podmínky - Část 2: Elektricky svařované trubky z nelegovaných a legovaných ocelí se specifikovanými vlastnostmi při zvýšených teplotách" |
| Primární aplikace | Servis se zvýšenou teplotou– kotle, výměníky, přehříváky, parovody |
| Typy potrubí zakryté | Elektricky svařované trubky – včpodélné (SAWL) a spirálové (SAWH/SSAW) švové svařování |
| Třídy oceli (řada GH) | P235GH(nejčastější),P265GH, 16Mo3(slitina),P195GH |
| Teplotní rozsah | Určeno pro provoz za zvýšených teplot až400 stupňůpro stupně GH |
| Rozsah velikostí (SSAW) | 219 mm až 4064 mm(přibližně . 8" až 160") vnější průměr |
| Tloušťka stěny | 5 mm až 40 mm (až 60 mm pro speciální aplikace) |
| Délka | 6 m až 12 m standard; k dispozici až 18 m |
Třídy oceli pro EN 10217-2 SSAW
| Stupeň | Minimální mez kluzu (t menší nebo rovna 16 mm) | Pevnost v tahu | Charpyho náraz (0 stupňů) | Typická aplikace |
|---|---|---|---|---|
| P195GH | 195 MPa | 320-440 MPa | 40 J | Nízkotlaké-kotle, výměníky tepla |
| P235GH | 235 MPa | 360-500 MPa | 40 J | Obecné aplikace kotlů, potrubí elektrárny |
| P265GH | 265 MPa | 410-570 MPa | 40 J | Trubky vysokotlakých kotlů, přehříváky |
| 16Mo3 | 280 MPa | 450-600 MPa | 40 J (20 stupňů) | Provoz při vysokých-teplotách až do 500 stupňů |
Poznámka: Typy GH vyžadují povinné testování nárazem podle Charpyho při 0 stupních (40 J min podélně) .
Chemické složení (P235GH - typické)
| Živel | Maximální % | Poznámky |
|---|---|---|
| uhlík (C) | 0.16% | Nízký obsah uhlíku pro dobrou svařitelnost |
| křemík (Si) | 0.35% | Deoxidátor |
| mangan (Mn) | 1.20% | Poskytuje sílu |
| fosfor (P) | 0.025% | Kontrolováno pro svařitelnost |
| síra (S) | 0.020% | Kontrolováno pro tuhost |
| hliník (Al) | Větší nebo rovno 0,020 % | Zcela umrtvená ocel, jemné zrno |
| měď (Cu) | 0.30% | Reziduální |
Poznámka: P235GH je nejběžnější třída pro všeobecné aplikace se zvýšeným tlakem při zvýšené teplotě.
Mechanické vlastnosti (P235GH)
| Vlastnictví | Hodnota při pokojové teplotě |
|---|---|
| Mez kluzu (t menší nebo rovna 16 mm) | 235 MPa min |
| Mez kluzu (16 < t 40 mm nebo méně) | 225 MPa min |
| Pevnost v tahu | 360-500 MPa |
| Prodloužení (podélné) | Větší nebo rovno 25 % |
| Charpyho náraz (0 stupňů) | Větší nebo rovno 40 J (podélně) |
Zvýšená mez kluzu (P235GH)
| Teplota | Minimální mez kluzu (Rp0,2) |
|---|---|
| 100 stupňů | 198 MPa |
| 150 stupňů | 187 MPa |
| 200 stupňů | 170 MPa |
| 250 stupňů | 150 MPa |
| 300 stupňů | 132 MPa |
| 350 stupňů | 120 MPa |
| 400 stupňů | 112 MPa |
Výrobní proces SSAW pro EN 10217-2
Spirálově svařované trubky pod tavidlem se vyrábějí následujícím postupem:
| Krok | Popis |
|---|---|
| 1. Výběr cívky | Za tepla-válcované ocelové svitky splňující chemické požadavky P235GH/P265GH (zcela umrtvená, jemnozrnná ocel s Al větším nebo rovným 0,020 %) |
| 2. Příprava okraje | Okraje pásů jsou vyfrézovány pro správné svaření |
| 3. Spirálové tváření | Ocelový pás je kontinuálně tvarován do válcového tvaru pod určitým úhlem šroubovice při pokojové teplotě |
| 4. Svařování pod tavidlem | Oboustranné-automatické svařování pod tavidlem(uvnitř i vně) vytváří spirálový šev s plnou penetrací |
| 5. Tepelné zpracování | Svar může být normalizován pro zjemnění struktury zrna |
| 6. NDT kontrola | 100% ultrazvuková (UT) nebo radiografická (RT) kontrolacelého svarového švu – povinné pro EN 10217-2 |
| 7. Hydrostatické zkoušení | Každá trubka individuálně testována (Větší nebo rovno 1,5 × návrhový tlak, Větší než nebo rovno 10 sekundám) |
| 8. Dokončení | Konečné zpracování (hladké nebo zkosené), povlakování a značení |
Požadavky na testování a kontrolu (EN 10217-2)
| Typ testu | Požadavek | Poznámky |
|---|---|---|
| Chemická analýza | Na šarži tepla | Ověřuje limity složení podle EN 10217-2 |
| Zkouška tahem | Za los | Při pokojové teplotě (a zvýšené, pokud je specifikováno) |
| Dopadový test | Povinné pro stupně GH | Charpy V-zářez na0 stupňů(40 J min podélně) |
| Test zploštění | Požadovaný | Kontroluje tažnost |
| Test ohybu | Požadovaný | Ověřuje integritu svaru |
| Hydrostatický test | Každá trubka | Větší než nebo rovný 1,5 × návrhový tlak, Větší než nebo rovný 10 sekundám |
| Ultrazvuková kontrola (UT) | 100% svarový šev | Povinné – detekuje vady svaru |
| Rentgenová kontrola (RT) | Pro kritické aplikace | K dispozici na vyžádání |
| Rozměrová kontrola | 100% | Podle tolerancí EN 10217-2 |
| Osvědčení o zkoušce mlýna | EN 10204 Typ 3.1B | Dodáváno s úplnými výsledky testů |
Soulad s PED
EN 10217-2 jeharmonizováno se směrnicí EU pro tlaková zařízení (PED) 2014/68/EU. Trubky vyrobené podle této normy jsou vhodné pro tlaková zařízení s označením CE-v Evropě.
PED kategorie: Vhodné pro zařízení kategorií I, II, III nebo IV
Soulad s AD2000: V souladu s AD2000 Merkblatt W4
Rozměrové tolerance
| Parametr | Tolerance |
|---|---|
| Vnější průměr (D Menší nebo roven 219,1 mm) | ±1 % nebo ±0,5 mm (podle toho, co je větší) |
| Vnější průměr (D > 219,1 mm) | ±0,75 % nebo ±6 mm (podle toho, co je větší) |
| Tloušťka stěny (t menší nebo rovna 5 mm) | ±10 % nebo ±0,3 mm (podle toho, co je větší) |
| Tloušťka stěny (t > 5 mm) | ±8% |
| Přímost | Menší nebo rovno 0,15 % celkové délky (max 3 mm/m) |
| Délka (L Menší nebo rovna 6000 mm) | 0 – +10 mm (D < 406,4 mm); 0 – +25 mm (D Větší nebo rovno 406,4 mm) |
| Délka (6000 < L Menší nebo rovna 12000 mm) | 0 – +15 mm (D < 406,4 mm); 0 – +50 mm (D Větší nebo rovno 406,4 mm) |
Běžné aplikace
| Aplikace | Teplotní rozsah | Typický stupeň |
|---|---|---|
| Trubky kotle | Až 400 stupňů | P235GH, P265GH |
| Výměníky tepla | Až 400 stupňů | P235GH, P265GH |
| Trubky přehříváku | Až 400 stupňů | P265GH |
| Parní potrubí | Až 400 stupňů | P235GH |
| Potrubí elektrárny | Až 400 stupňů | P235GH, 16Mo3 |
| Vedení napájecí vody | Až 300 stupňů | P235GH |
| Dálkové vytápění | Až 150 stupňů | P235GH |
| Potrubí průmyslového procesu | Až 400 stupňů | P235GH, P265GH |
Srovnání se souvisejícími standardy
| Norma | Aplikace | Klíčový rozdíl |
|---|---|---|
| EN 10217-1 | Účely tlaku při pokojové teplotě | Žádné vlastnosti při zvýšené teplotě (třídy TR) |
| EN 10217-2 | Účely zvýšené teploty a tlaku (třídy GH) | Specifikuje vlastnosti při zvýšené teplotě |
| EN 10217-5 | Trubky svařované pod tavidlem s vlastnostmi při zvýšených teplotách | Také zahrnuje SAW; Část 5 je speciálně pro SAW |
| EN 10219 | Konstrukční duté profily | Ne pro tlakové aplikace |
| API 5L | Převod ropy a plynu | Rozdílný systém označování jakosti |
| ASTM A106 | Bezešvé potrubí z uhlíkové oceli pro-vysokoteplotní provoz | Americký standardní ekvivalent |
Klíčové výhody EN 10217-2 SSAW potrubí
| Výhoda | Popis |
|---|---|
| Výkon při zvýšené teplotě | Speciálně navrženo pro provoz při vysokých{0}}teplotách až do 400 stupňů |
| Zaručená houževnatost | Povinné Charpyho nárazové testování při 0 stupních (40 J min) zajišťuje výkon při nízkých-teplotách |
| Možnost velkého průměru | SSAW vyrábí trubky od 8" do 160" vnějšího průměru – ideální pro aplikace s velkým-průměrem a vysokou teplotou- |
| Vysoká integrita svaru | Oboustranné-svařování vytváří jediný-kvalitní svar se 100% kontrolou UT |
| Soulad s PED | Harmonizováno se směrnicí pro tlaková zařízení 2014/68/EU pro označení CE |
| Plná sledovatelnost | Frézovací certifikáty podle EN 10204 Typ 3.1 s úplnými výsledky testů |
| Nákladová-efektivita | Proces SSAW poskytuje ekonomickou výrobu pro velké průměry |
Důležité úvahy
1. Část 2 vs. část 5
EN 10217-2: Krytyelektricky svařovanétrubky (včetně SAWH) – obecně stejné požadavky platí pro SAWH
EN 10217-5: Konkrétně krytysvařováno pod tavidlemtrubky (SAWL a SAWH) – obě jsou použitelné pro trubky SSAW
2. Požadavky na stupeň GH
GH stupně vyžadujípovinné Charpyho nárazové testování při 0 stupních(40 J min podélně)
Vlastnosti zvýšené teploty jsou specifikovány a musí být zdokumentovány
Zcela vyhlazená, jemnozrnná{0}}ocel s minimálním obsahem hliníku (Větší nebo roven 0,020 %)
3. Teplota při nárazovém testu
Norma:27J při 0 stupníchpro stupně GH
Pro nižší teploty (arktické, pobřežní) uveďteMožnost 5pro testování při -10 stupních nebo -20 stupních
4. Omezení velikosti SSAW
Výroba SSAW pro EN 10217-2 je obvykle dostupná odVnější průměr 8" až 160".
Menší průměry (pod 8") se typicky vyrábějí metodou ERW nebo bezešvými metodami
5. Testovací kategorie
TC1: Standardní zkušební kategorie pro trubky z nelegovaných ocelí-
TC2: Rozšířená zkušební kategorie s dodatečným NDT tělesa trubky; povinné pro trubky z legované oceli
6. Svařitelnost
Nízký obsah uhlíku (méně než nebo rovný 0,16 %) zajišťuje vynikající svařitelnost
Vhodné pro všechny standardní metody svařování
U silnějších sekcí (100-150 stupňů) může být vyžadováno předehřátí
7. Mezinárodní aproximace
| US Standard | Evropský ekvivalent |
|---|---|
| ASTM A106 Gr B | P235GH (podobná síla) |
| ASTM A106 Gr C | P265GH (podobná síla) |
| ASME SA-106 | P235GH, P265GH |
Shrnutí
BS EN 10217-2 Ocelová trubka svařovaná ve spirále pod tavidlem (SSAW).je evropský standard pro svařované trubky velkých{0}}průměrů používané vaplikace s vysokým tlakem při zvýšené teplotě. Se známkamiP235GH(nejčastější) aP265GH, tyto trubky nabízejí zaručenou vysokou-pevnost při vysokých teplotách až do 400 stupňů a povinnou rázovou houževnatost podle Charpyho při 0 stupňů.
Klíčové vlastnosti:
Materiálový standard: EN 10217-2 – svařované trubky pro tlakové účely s vlastnostmi při zvýšených teplotách
Známky: P195GH,P235GH(nejběžnější), P265GH, 16Mo3
přípona GHoznačuje vhodnost pro provoz při zvýšené teplotě
Povinné nárazové testovánípři 0 stupních (40 J min)
Vlastnosti zvýšené teplotyspecifikované a garantované
Výroba SSAWvyrábí trubky zVnější průměr 8" až 160".s tloušťkou stěny až40 mm
Oboustranné-svařovánívytvoří jeden vysoce kvalitní-nuget svaru
100% ultrazvuková kontrolasvaru povinné
V souladu s PED 2014/68/EUpro tlaková zařízení s označením CE-
Mlýnské certifikátypodle EN 10204 Typ 3.1B
Mezi běžné aplikace patří:
Kotlové trubky a přehříváky
Výměníky tepla
Parní potrubí v elektrárnách
Vedení napájecí vody
Systémy dálkového vytápění
Průmyslové procesní potrubí při zvýšených teplotách
Při objednávce uveďte:BS EN 10217-2, třída P235GH (nebo P265GH), SAWH (spirálově svařovaný), kategorie zkoušky (TC1/TC2), velikost (OD x WT), délka, konečná úprava (hladká/zkosená), požadavky na povlak a zkušební certifikát frézování podle EN 10204 typ 3.1B. U tlakových zařízení s označením CE specifikujte shodu s PED.





