

Ocelové potrubí kotle z molybdenové slitiny SA691 2 1/4CR Chrome-
Přehled produktu
SA691 Grade 2 1/4CR (běžně psáno jako2,25 CR) je přechodná ocelová trubka z chrom-molybdenové slitiny vyrobená podleASTM/ASME SA691specifikace pro elektrické-fúzní-svařované (EFW) vysoko-teplotní a vysokotlaké-potrubí. Tato třída se svým jmenovitým složením 2,25 % chrómu a 1 % molybdenu je jednou z nejrozšířenějších a nejuniverzálnějších feritických ocelí se zlepšenou tečením-- v energetice a zpracovatelském průmyslu. Nabízí optimální rovnováhu pevnosti při vysokých{10}}teplotách, svařitelnosti a odolnosti vůči oxidaci a působení vodíku.
Primární aplikace
Vysokotlaké parní{0} potrubí:Hlavní parní potrubí, horké potrubí pro ohřev a výstupy přehříváku vnadkritické a podkritické elektrárny.
Petrochemie a rafinace:Převodní potrubí vysokoteplotního reaktoru, ohřívací trubky a potrubíhydrozpracující jednotky(výborná odolnost vůči vodíkovému útoku).
Parní generátory s rekuperací tepla (HRSG):Sekce vysokotlakého výparníku a přehříváku-.
Vysokoteplotní{0}}výměníky tepla:Trubky a pláště v těžkém provozu.
Průmyslové kotle:Kritické vysokotlaké-hlavice a propojovací potrubí.
Tabulka chemického složení a mechanických vlastností SA691 2.25CR
| Kategorie | Vlastnost / prvek | Specifikace / Hodnota |
|---|---|---|
| Standard & Grade | Standardní označení | ASTM/ASME SA691 |
| Stupeň | 2 1/4CR(Kompozičně ekvivalentní ASTM A335 P22 / P22 Typ 2) | |
| Chemické složení | uhlík (C) | 0.05 - 0.15% |
| mangan (Mn) | 0.30 - 0.60% | |
| fosfor (P) | 0,025 % max | |
| síra (S) | 0,025 % max | |
| křemík (Si) | 0,50 % max | |
| Chrom (Cr) | 2.00 - 2.50% | |
| molybden (Mo) | 0.87 - 1.13% | |
| Mechanické vlastnosti | Pevnost v tahu, min | 415 MPa (60 000 psi) |
| Mez kluzu (0,2% offset), min | 205 MPa (30 000 psi) | |
| Tažnost, min | Větší nebo rovno 20 % (ve 2 palcích / 50 mm) pro standardní stěnu | |
| Tepelné zpracování | Stav | Normalizace a temperováníje standardní. Normalizace: 900-1000 stupňů (1650-1830 stupňů F); Temperování: Vyšší nebo rovno 675 stupňům (Větší nebo rovno 1250 stupňů F). |
| Výrobní proces | Typ | Electric Fusion Welded (EFW)následuje úplné tepelné zpracování. |
Údaje o výkonu při zvýšené teplotě
| Vlastnictví | Hodnota / Rozsah | Poznámky / Zdroj (typické) |
|---|---|---|
| Maximální doporučená kontinuální teplota kovu | 593 stupňů (1100 stupňů F) | Standardní limit pro-dlouhodobou službu; ASME B31.1 |
| Přípustné napětí (při 538 stupních / 1 000 stupních F) | ~103 MPa (~15 000 psi) | Referenční hodnota ASME sekce II, část D |
| Přípustné napětí (při 593 stupních / 1100 stupních F) | ~55 MPa (~8 000 psi) | Prokazuje udržení síly |
| Limit oxidační odolnosti | Vynikající až600 stupňů (1110 stupňů F) | Vytváří stabilní vrstvu oxidu bohatého na Cr- |
| Síla při tečení (100 000 hodin) | ~100 MPana 538 stupňů | Hlavní důvod pro široké použití |
| Vynikající odolnost proti | Vodíkový útok (HTHA), Sulfidace, Tepelná únava |
Klíčové technické vlastnosti a úvahy
Vynikající pevnost při vysokých-teplotách:Složení 2,25Cr-1Mo poskytuje výjimečnépevnost v tečení a protrženív kritickém rozsahu 450-600 stupňů (840-1110 stupňů F), což z něj činí materiál volby pro hlavní parní potrubí v tradičních elektrárnách.
Odolnost proti vodíkovému útoku (HTHA):Tento stupeň jevysoce odolný vůči vysokoteplotnímu-útoku vodíkupři parciálních tlacích a teplotách definovanýchNelsonovy křivky(API RP 941). Tato vlastnost je prvořadá pro jeho použití v rafinérských hydrozpracovacích jednotkách.
Svařitelnost a zpracování:
Předehřát:Obvykle povinné175-250 stupňů (350-480 stupňů F).
Po-tepelném zpracování svařování (PWHT): Základní. Provedeno v690-750 stupňů (1275-1380 stupňů F)po dobu minimálně 1 hodiny na palec tloušťky, aby se obnovila houževnatost a uvolnilo se pnutí.
Přídavné kovy:E9018-B3 (SMAW), ER90S-B3 (GTAW/GMAW) pro odpovídající kompozici.
Vyžaduje pečlivou kontrolu interpass teploty a tepelného příkonu.
Mikrostrukturní stabilita:Dodává se v normalizovaném a temperovaném stavu, jehož výsledkem je mikrostruktura temperovaného bainitu, která zajišťuje dlouhodobou-stabilitu a odolnost proti tečení. Prodloužená expozice vRozsah 375-575 stupňů (700-1070 stupňů F).může vést kpovahová křehkost; Chemická kontrola (omezení Si, Mn, P, Sn) je často specifikována pro zmírnění tohoto (např. požadavky "P22 Typ 2").
Požadavky na kvalitu a kontrolu:
Povinné testování:Hydrostatika/NDE, chemická analýza, tahové zkoušky.
Běžné doplňkové testy:Ultrazvukové vyšetření (SA791 S6), radiografické vyšetření (S5), Tvrdost prochází přes svary.
Pokročilé požadavky:Pro kritické aplikace,Charpy V-testování nárazem vrubuatestování tečenímůže být specifikováno.
Ekonomická a designová výhoda:Jako trubka EFW nabízí SA691 2.25CR výrazné úspory nákladů oproti bezešvé A335 P22 pro velké průměry a těžké stěny, přičemž pro většinu aplikací splňuje stejná výkonnostní kritéria.
Poznámky k návrhu, specifikaci a nákupu:
Jasná specifikace:Použití"SA691 Grade 2 1/4CR"nebo"SA691 Gr. 2.25CR". Pro zvýšenou odolnost proti popouštěcímu křehnutí specifikujte"Stupeň 2 1/4CR s chemickými limity P22 typu 2"(nižší Si, P).
Soulad s kódem:Materiál je akceptován podle ASME B31.1 (Power Piping) a B31.3 (Process Piping). Vždy ověřte nejnovější přípustné hodnoty napětí z ASME sekce II, část D.
Životní hodnocení:U stávajících zařízení se hodnocení zbývající životnosti často zaměřuje na akumulaci poškození při tečení a plýtvání oxidací.
Dokumentace:ZajistěteCertifikovaná zpráva o zkoušce mlýna (CMTR)zahrnuje kompletní záznamy o tepelném zpracování, aktuální chemickou analýzu (zejména pro trampové prvky) a výsledky všech specifikovaných testů.
Vyloučení odpovědnosti:Toto shrnutí poskytuje obecná technická data. U všech činností týkajících se návrhu, výroby a nákupu je nezbytné konzultovat snejnovější oficiální specifikace ASTM/ASME SA691, příslušné sekce kódu ASME pro kotle a tlakové nádoby, příslušné kódy potrubí (B31.1/B31.3) a technické požadavky-specifické pro daný projekt. Vlastnosti materiálu se mohou lišit mezi výrobci a tepelnými zdroji.





