

GB/T 3091 Q355B je standardní a široce používaná specifikace vysokopevnostního materiálu pro výrobu ocelových trubek svařovaných spirálovým obloukem (SSAW)[citace:1, citace:3, citace:4, citace:5, citace:6]. Tato kombinace je běžným produktem nabízeným mnoha čínskými výrobci pro aplikace vyžadující vyšší pevnost než standardní třídy uhlíkové oceli, jako je středotlaký přenos kapalin, konstrukční podpěry a průmyslová infrastruktura [cit:4, citace:8].
Označení „GB/T 3091 Q355B Spiral Submerged Arc Pipe“ spojuje vysoce -pevnostní nízko{3}}legovanou konstrukční ocel (Q355B) se standardní úrovní kvality, vyrobené pomocí ekonomického procesu spirálového svařování pro aplikace velkých-průměrů vyžadující vylepšené mechanické vlastnosti. Q355B je náhradou za dřívější Q345B s mírně upraveným chemickým složením a mechanickými vlastnostmi [cit:8, citace:9].
📋 Klíčové specifikace pro GB/T 3091 Q355B SSAW potrubí
Níže uvedená tabulka shrnuje primární specifikace tohoto produktu na základě komplexních průmyslových údajů [cit:1, citace:2, citace:3, citace:4, citace:5, citace:6, citace:8, citace:9].
| Atribut | Popis |
|---|---|
| Norma | GB/T 3091: "Svařované ocelové trubky pro nízkotlakou dodávku kapaliny" (aktuální verze: GB/T 3091-2015) [citace:2, citace:4, citace:5, citace:9, citace:10]. |
| Rozsah | Použitelné pro vodu, vzduch, topnou páru, plyn a další nízkotlaké-převody kapalin [cit:2, citace:4, citace:5, citace:10]. |
| Třída oceli | Q355B: Vysoce{0}}pevnostní nízko{1}}legovaná konstrukční ocel. „Q“ znamená „屈服强度“ (mez kluzu), „355“ označuje minimální mez kluzu v MPa a „B“ označuje jakostní stupeň se specifikovanými požadavky na rázovou houževnatost při pokojové teplotě (+20 stupeň ) [cit:4, citace:8]. |
| Základní materiál Standard | GB/T 1591: Nízko{0}}legované vysokopevnostní-konstrukční oceli (aktuální verze: GB/T 1591-2018, která nahradila Q345 za Q355) [citace:6, citace:8, citace:9]. |
| Výrobní proces | Spirálové svařování pod tavidlem (SSAW/HSAW/SAWH): Vyrobeno ze za tepla{0}}válcovaného ocelového svitku při pokojové teplotě, se svarovým spojem běžícím nepřetržitě ve spirále. Svařováno pomocí oboustranného-automatického svařování pod tavidlem (uvnitř i vně) [citace:1, citace:4, citace:5, citace:6]. |
| Chemické složení (max %) [citace:4, citace:8] | Uhlík (C):Menší nebo rovno 0,20 % (max.) Mangan (Mn):1,50–1,60 % (max.) Křemík (Si):Menší nebo rovno 0,50 % (max.) Fosfor (P):Menší nebo rovno 0,035 % (max.) Síra (S):Menší nebo rovno 0,035 % (max.) *Poznámka: Skutečné hodnoty na GB/T 1591-2018 mohou mít přísnější kontroly* |
| Mechanické vlastnosti (min) [citace:4, citace:7, citace:8] | Mez kluzu (t menší nebo rovna 16 mm):355 MPa Mez kluzu (t > 16 mm):345 MPa Pevnost v tahu:470-630 MPa Prodloužení (D > 168,3 mm):Větší nebo rovno 20–22 % Charpyho dopad:27-34 J minimálně při+20 stupeň[citace:4, citace:8] |
| Typický rozsah velikostí [citace:1, citace:3, citace:4, citace:5] | Vnější průměr:219 mm až 4064 mm (přibližně . 8" až 160") pro SSAW Tloušťka stěny:6 mm až 28 mm (běžný rozsah 6-25,4 mm) [citace:1, citace:4] Délka:standardně 3 m až 12 m; k dispozici až 18 m |
| Klíčové požadavky na testování [citace:2, citace:4, citace:6, citace:8, citace:9] | Chemické analýzy; zkouška tahem; test zploštění; ohybová zkouška;hydrostatická zkouška (každá trubka při 2,5-5,0 MPa)[citace:4, citace:9]; ne-destruktivní testování (ultrazvuk nebo rentgen -svaru - standardní praxe) [citace:4, citace:6]; Charpyho nárazové testování požadované pro stupeň B na +20 stupni [citace:4, citace:8]. |
| Běžné aplikace [citace:1, citace:3, citace:4, citace:5, citace:8] | Středotlaké-převody oleje a plynu; sběrné linky zemního plynu; rozvody vody; potrubí průmyslového procesu; konstrukční aplikace; pilotové základy; stavitelství budov; mosty; potrubí elektrárny; potrubí chemického průmyslu. |
| Osvědčení | Mill Test Certificate obvykle doEN 10204 Typ 3.1nebo ekvivalentní, s úplnými výsledky zkoušek a záznamy o sledovatelnosti. Monogram API, ISO 9001, označení CE dostupné od certifikovaných výrobců [citace:4, citace:8]. |
📊 Porovnání tříd GB/T 3091
Q355B je vysoce-pevnostní třída ve specifikaci GB/T 3091, která nabízí výrazně vyšší pevnost než standardní třídy uhlíkové oceli. Níže uvedená tabulka ukazuje její pozici vzhledem k ostatním stupňům [citace:1, citace:3, citace:5, citace:7, citace:8]:
| Stupeň | Mez kluzu (MPa) min (t menší nebo rovna 16 mm) | Pevnost v tahu (MPa) min | % prodloužení (D > 168,3 mm) | Relativní síla vs. Q235B | Klíčová funkce | Typická aplikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q195 | 195 | 315 | 20 | -17% | Nejekonomičtější | Ne-kritické, náklady{1}}řízené aplikace |
| Q235B | 235 | 370 | 20 | Základní linie | Vyvážené vlastnosti | Obecná konstrukce - NEJČASTĚJŠÍ |
| Q275B | 275 | 410 | 18 | +17% | Vyšší pevnost | Středně nosné-konstrukce |
| Q355B | 355 | 470-630 | 20-22 | +51% | Vysoká pevnost, nízká slitina | Těžké-konstrukční, tlakové aplikace |
📏 Rozměrové specifikace
GB/T 3091 specifikuje následující typické tolerance pro trubky SSAW [citace:3, citace:4, citace:7, citace:9]:
| Parametr | Tolerance |
|---|---|
| Vnější průměr (OD menší nebo roven 508 mm) | ±0,75 % specifikovaného průměru |
| Vnější průměr (OD > 508 mm) | ±1,0 % specifikovaného průměru |
| Tloušťka stěny (t menší nebo rovna 5,0 mm) | ±0,5 mm |
| Tloušťka stěny (5,0 mm < t < 15,0 mm) | ±0.1t |
| Tloušťka stěny (t větší nebo rovna 15,0 mm) | ± 1,5 mm |
| Přímost (OD > 168,3 mm) | Menší nebo rovno 0,2 % celkové délky |
| Hydrostatický zkušební tlak | Na základě vzorce-, max. 5,0 MPa [citace:4, citace:9] |
| Konec Dokončit | Standardní rovné konce; zkosené konce pro tloušťku stěny > 4 mm (úhel 30 stupňů, kořenová plocha 1,6 mm) |
Standardní rozsah průměru pro SSAW:219 mm až 4064 mm (8" až 160") [citace:1, citace:3, citace:4, citace:5]
🔍 Klíčové body k pochopení
Co znamená "GB/T 3091 Q355B"?: Jedná se o čínský národní standard pro nízkotlaká{0}}kapalinová přenosová potrubí používající vysoko-nízkopevnostní-legovanou ocel Q355B. Přípona „B“-je důležitázaručuje Charpyho V-zářezovou energii nárazu 27–34 joulů při pokojové teplotě (+20 stupňů), díky čemuž je vhodný pro náročné konstrukční aplikace, kde je vyžadována houževnatost [cit:4, citace:8].
Q355B vs. Q345B: Q355B je náhradní třída za dřívější Q345B, představená v GB/T 1591-2018. Klíčové rozdíly zahrnují mírně upravené chemické složení (přísnější kontroly na P, S) a mechanické vlastnosti, přičemž Q355B má minimální mez kluzu 355 MPa (ve srovnání s 345 MPa Q345B) [cit:8, citace:9].
Q355B vs. Q235B: Q355B nabízí přibližněO 51 % vyšší mez kluzu než Q235B(355 MPa vs. 235 MPa) a výrazně vyšší pevnost v tahu (470-630 MPa vs. 370-500 MPa). Díky tomu je ideální pro aplikace vyžadující vyšší nosnost bez zvýšení tloušťky stěny [cit:4, citace:7, citace:8].
Mezinárodní ekvivalenty: Q355B je zhruba ekvivalentní [citace:4, citace:8]:
ASTM A572 Třída 50(výtěžnost 345 MPa)
EN 10025 S355JR(výtěžnost 355 MPa, 27 J při +20 stupni)
ISO 630-2 S355JR
Výhody SSAW pro Q355B: Proces spirálového svařování nabízí specifické výhody pro trubky velkého-průměru a vysoké{1}}pevnosti [citace:1, citace:4, citace:5]:
Možnost velkého průměru: Dokáže hospodárně vyrábět trubky až do průměru 160".
Efektivita nákladů: Nižší náklady než podélné svařování u velkých průměrů
Dlouhé délky: Až 18-25 m délky redukují polní spáry
Materiálová účinnost: K výrobě trubek s velkým-průměrem lze použít užší ocelové pásy
Kvalita svaru: Oboustranné-svařování pod tavidlem zajišťuje plnou penetraci se 100% NDT
🔧 Výrobní proces pro GB/T 3091 Q355B SSAW potrubí
Výrobní proces se řídí zavedenými výrobními metodami SSAW s vylepšenými kontrolami kvality vhodnými pro vysoko{0}}pevnostní ocel [citace:1, citace:4, citace:5, citace:6]:
| Krok | Popis |
|---|---|
| 1. Příprava surovin | Za tepla-válcované ocelové svitky splňující požadavky na chemii Q355B se vyrovnávají, kontrolují a{2}}frézují. Cívky musí vyhovovat GB/T 1591-2018 [citace:6, citace:8]. |
| 2. Spirálové tváření | Ocelový pás je kontinuálně tvarován do válcového tvaru pod specifickým úhlem šroubovice při pokojové teplotě pomocí technologie pěti{0}}válcování [cit:1, citace:4, citace:6]. |
| 3. Svařování pod tavidlem | Oboustranné-automatické svařování pod tavidlem (uvnitř i vně) vytváří spirálový šev s plnou penetrací. Moderní linky používají více-drátové svařování pro efektivitu [citace:1, citace:4, citace:6]. |
| 4. Ne-destruktivní testování | Standardní praxí je 100% ultrazvuková nebo -rentgenová kontrola svaru. Moderní zařízení využívají automatizované kontinuální UT systémy se 100% pokrytím [citace:4, citace:6]. |
| 5. Hydrostatické zkoušení | Každá trubka individuálně testována pro ověření integrity tlaku (max 5,0 MPa) [cit:4, citace:9]. |
| 6. Mechanické zkoušení | Zkoušky tahem, zkoušky zploštěním, zkoušky ohybem apovinné Charpyho nárazové zkouškypro stupeň B na +20 stupni [citace:4, citace:8]. |
| 7. Ukončete dokončování | Konce připravené (hladké nebo zkosené) pro svařování v terénu; zkosené konce pro tloušťku stěny > 4 mm [citace:4, citace:7]. |
| 8. Povlak | K dispozici jsou volitelné vnější nátěry (FBE, 3LPE, černouhelný epoxid, 8710) a vnitřní obložení pro ochranu proti korozi. |
🏭 Aplikace
Trubky SSAW GB/T 3091 Q355B se používají v náročných aplikacích vyžadujících vyšší pevnost než standardní uhlíková ocel [citace:1, citace:3, citace:4, citace:5, citace:8]:
| Aplikace | Popis | Proč je vybrán Q355B |
|---|---|---|
| Přenos ropy a zemního plynu | Středotlaké-potrubí pro ropu a zemní plyn | Vyšší pevnost umožňuje snížit tloušťku stěny |
| Shromažďování zemního plynu | Vysokotlaké shromažďovací linky v náročných prostředích | Zvýšená tuhost pro bezpečnost |
| Přenos vody | Velký-průměr vysokotlakého-vodu | Vyšší tlaková schopnost [citace:3, citace:5] |
| Strukturální aplikace | Stavební skelety, mostní podpěry, pilotové základy | O 51 % vyšší pevnost než Q235B [citace:1, citace:4] |
| Potrubí průmyslových procesů | Chemické závody, energetika, průmyslová zařízení | Dobrá svařitelnost, možnosti odolnosti proti korozi |
| Námořní a offshore | Přístavní zařízení, pobřežní plošiny (se správným nátěrem) | Vlastnosti ovlivňující nízké-teploty |
| Speciální prostředí | Vysoká-nadmořská výška, chladné oblasti, seismické zóny | Zaručená houževnatost, spolehlivý výkon |
📝 Důležité úvahy
Standardní verze: Aktuální verze jeGB/T 3091-2015. Nová verzeGB/T 3091-2025bude účinná od1. října 2025s aktualizovanými požadavky. Při objednávce uveďte požadovaný rok verze [cit:2, citace:5].
Q355A vs. Q355B: Klíčovým rozdílem je testování dopadu:
Q355A: Žádné povinné Charpyho nárazové zkoušky
Q355B: Povinné Charpyho nárazové testování při +20 stupni, minimálně 27-34 J [citace:4, citace:8]
Vyberte si Q355B pro jakoukoli aplikaci vyžadující zajištění houževnatosti.
Q355C, Q355D, Q355E: Pro náročnější aplikace jsou k dispozici vyšší třídy s nárazovým testováním při 0 stupních, -20 stupních a -40 stupních. Pokud potřebujete zaručený výkon při nízkých teplotách, zadejte příslušnou příponu.
Možnosti povlakování: Trubky mohou být dodávány s různými povlaky [citace:1, citace:4, citace:5]:
FBE/3LPE: Pro podzemní potrubí a drsná prostředí
Epoxid uhelného dehtu: Pro námořní aplikace
nátěr 8710: Pro průmyslové aplikace
Podšívka z cementové malty: Pro zásobování vodou
Pozinkované: Pro ochranu proti korozi (pouze vnější průměr menší nebo roven 508 mm)
Mezinárodní aproximace: Q355B je zhruba ekvivalentní [citace:4, citace:8]:
ASTM A572 Třída 50(americký standard)
EN 10025 S355JR(evropská norma)
ISO 630-2 S355JR(mezinárodní standard)
Typické cenové rozpětí(odhady z roku 2025): Trubky Q355B SSAW se pohybují od3 700 až 3 800 jenů za tunuv závislosti na množství objednávky, s možnými množstevními slevami.
Kompletní specifikace: Při objednávce uveďte [citace:1, citace:4, citace:5]:
GB/T 3091, jakost Q355B, SSAW (spirálově svařovaný), Velikost (OD x WT), Délka, Koncová úprava
Standardní verze: [např. GB/T 3091-2015]
Požadavky na nátěr: [např. holý, FBE, 3LPE]
Jakékoli doplňkové požadavky (teplota při rázové zkoušce, úroveň NDT)
📝 Shrnutí
GB/T 3091 Q355B Spirálové trubky svařované pod tavidlemjsoustandardní-volba vysoké pevnostipro náročné aplikace podle čínského národního standardu pro nízkotlaký-přenos kapaliny [citace:1, citace:3, citace:4, citace:5, citace:8]. S minimální mezí kluzu355 MPa– přibližněO 51 % vyšší než Q235B– tyto trubky nabízejí vynikající rovnováhu mezi pevností, svařitelností a náklady pro středně-tlakové přenosy ropy a plynu, těžké-konstrukční aplikace, základy pilot a průmyslovou infrastrukturu [cit:4, citace:8].
Thestupeň kvality "B".zaručuje Charpyho rázovou houževnatost 27-34 Joulů při pokojové teplotě (+20 stupeň ), díky čemuž je Q355B vhodný pro náročné aplikace, kde je vyžadována rázová odolnost [cit:4, citace:8]. To je klíčový rozdíl od Q355A, který nemá žádné povinné nárazové testování.
Dostupné v průměrech od219 mm až přes 4000 mms tloušťkou stěny do28 mma délky až18m, jsou tyto trubky vyráběny pomocí nákladově-efektivního výrobního procesu SSAW s oboustranným-svařováním pod tavidlem, což zajišťuje spolehlivou kvalitu svaru [citace:1, citace:4, citace:5, citace:6].
Q355B jeprémiový stupeňv rodině GB/T 3091, ekvivalentní mezinárodním třídám jako napřASTM A572 Třída 50aEN 10025 S355JR. U aplikací vyžadujících ještě vyšší výkon při nízkých-teplotách zvažteQ355C (0 stupňů), Q355D (-20 stupňů) nebo Q355E (-40 stupňů)stupně .
Při objednávání se ujistěte, že jste jasně uvedli úplnou normu s rokem verze, třídou Q355B, výrobním procesem (SSAW), požadovanými rozměry a případnými povlaky nebo doplňkovými požadavky na základě vaší konkrétní aplikace [citace:1, citace:4, citace:5].





