

EN 10219-1 S355JOH je standardní specifikace materiálu s vysokou pevností pro výrobu ocelových trubek svařovaných spirálovým obloukem (SSAW)[citace:1, citace:2, citace:5, citace:7]. Tato kombinace je prémiovým produktem nabízeným řadou světových výrobců pro náročné konstrukční aplikace vyžadující vysokou-únosnost a zaručenou houževnatost při 0 stupních, jako jsou výškové-sloupy budov, mostní pilíře, pobřežní plošiny, věže větrných turbín a těžké průmyslové stavby [citace:2, citace:3, citace:5, citace:9].
Označení „EN 10219-1 S355JOH Spiral Submerged Arc Pipe“ kombinuje vysoce-pevnostní konstrukční ocel (S355JOH) se za studena svařovanou -konstrukční dutou profilovou normou, vyrobenou pomocí ekonomického procesu spirálového svařování pro velké-8}7}}průměry-8}}}} maximální-8}}}konstrukční a nosné poměr je kritický [citace:2, citace:5, citace:8].
📋 Klíčové specifikace pro EN 10219-1 S355JOH SSAW potrubí
Níže uvedená tabulka shrnuje primární specifikace tohoto produktu na základě komplexních průmyslových údajů [cit:1, citace:2, citace:3, citace:4, citace:5, citace:6, citace:7, citace:8, citace:9, citace:10].
| Atribut | Popis |
|---|---|
| Norma | EN 10219-1: "Za studena tvářené svařované konstrukční duté profily z nelegovaných a jemnozrnných ocelí - Část 1: Technické dodací podmínky" [citace:2, citace:3, citace:5, citace:8]. |
| Třída oceli | S355JOH: Vysoce{0}}pevnostní konstrukční ocel. "S" označuje konstrukční ocel, "355" označuje minimální mez kluzu v MPa, "J" označuje rázovou zkoušku (27J min), "O" označuje rázovou zkoušku při0 stupňůa "H" označuje Dutý řez [cit:2, citace:5, citace:6, citace:10]. |
| Číslo materiálu | 1.0547[citace:3, citace:4, citace:10]. |
| Výrobní proces | Spirálové svařování pod tavidlem (SSAW/HSAW/SAWH): Vyrobeno ze za tepla{0}}válcovaného ocelového svitku při pokojové teplotě, se svarovým spojem probíhajícím nepřetržitě ve spirále po délce trubky. Svařováno pomocí oboustranného-automatického svařování pod tavidlem [citace:1, citace:2, citace:5, citace:7]. |
| Chemické složení (max %) [citace:3, citace:4, citace:6, citace:8, citace:10] | Uhlík (C):0,20-0,22 % max Křemík (Si):0,55 % max Mangan (Mn):1,60 % max Fosfor (P):0,035 % max Síra (S):0,035 % max Hliník (celkem Al):0,020 % min (plně umrtvená ocel) Dusík (N):0,009 % max [citace:3, citace:6, citace:10] |
| Mechanické vlastnosti (min) [cit:2, citace:3, citace:4, citace:5, citace:6, citace:8, citace:10] | Mez kluzu (t menší nebo rovna 16 mm): 355 MPa[citace:3, citace:4, citace:5, citace:6, citace:8, citace:10] Mez kluzu (16 < t 40 mm nebo méně):345 MPa [citace:3, citace:5, citace:8, citace:10] Pevnost v tahu (t menší nebo rovna 16 mm):510-680 MPa [citace:3, citace:6, citace:10] Pevnost v tahu (16 < t menší nebo rovna 40 mm):470-630 MPa [citace:2, citace:3, citace:5, citace:8, citace:10] Prodloužení (t menší nebo rovno 40 mm):Větší než nebo rovno20%[citace:3, citace:4, citace:6, citace:10] Energie dopadu: 27 J minimálně při 0 stupních (příčně)[citace:2, citace:3, citace:4, citace:5, citace:6, citace:8, citace:10] |
| Uhlíkový ekvivalent (CEV) max | 0.45-0.47%(pro tloušťku menší nebo rovnou 40 mm) [citace:4, citace:10] |
| Metoda deoxidace | FF (plně zabitá ocel)– obsahuje dusík-vázající prvky (Al Větší nebo rovno 0,020 % min) pro zajištění jemné-struktury zrn [citace:3, citace:8] |
| Typický rozsah velikostí [citace:1, citace:2, citace:5, citace:7, citace:8] | Vnější průměr:219 mm až 4064 mm (přibližně . 8" až 160") [citace:1, citace:2, citace:5, citace:8] Tloušťka stěny:5 mm až 60 mm (běžný rozsah 6-32 mm) [citace:1, citace:2, citace:5] Délka:3 m až 70 m (přizpůsobitelné) [citace:1, citace:2, citace:5] |
| Tolerance rozměrů [citace:6, citace:8, citace:9] | Vnější průměr (D Menší nebo roven 168,3 mm):±1 % nebo ±0,5 mm (podle toho, co je větší) [citace:6, citace:8] Vnější průměr (D > 168,3 mm):±1 % [citace:6, citace:8] Tloušťka stěny (t menší nebo rovna 5 mm):±10 % [citace:6, citace:8] Tloušťka stěny (t > 5 mm):±0,5 mm [citace:6, citace:8] Přímost:Menší nebo rovno 0,15 % celkové délky (max 3 mm/m) [citace:6, citace:8, citace:9] Délka (standardní):-0 / +50mm [citace:6, citace:8] |
| Klíčové požadavky na testování [citace:2, citace:3, citace:5, citace:8] | Chemické analýzy; zkouška tahem; test zploštění; ohybová zkouška;povinné Charpyho nárazové testování při 0 stupních(27J minimálně); zkouška ohybu svaru; hydrostatická zkouška (volitelné pro projekt); ne-destruktivní testování svaru (standardní postup ultrazvukové nebo rentgenové -) [citace:2, citace:5, citace:8]. |
| Běžné aplikace [citace:2, citace:3, citace:5, citace:8, citace:9] | Sloupy a rámy výškových budov ; mostní pilíře a komponenty[citace:2, citace:3, citace:5];pobřežní plošiny a námořní stavby[citace:2, citace:5];věže větrných turbín[citace:2, citace:5];rámy těžkých průmyslových závodů ; pilotové základy ; podpěry přístavních strojů ; velké-průměrové vodní přenosové potrubí ; konstrukce vyžadující vysoký poměr pevnosti-k{1}}hmotnosti[citace:2, citace:5]. |
| Osvědčení | Osvědčení o zkoušce mlýna naEN 10204 Typ 3.1(nebo typ 3.2 pro nezávislé ověření) s úplnými výsledky zkoušek a záznamy o sledovatelnosti. Označení CE-dostupné pro stavební výrobky podle CPR [citace:5, citace:8]. |
📏 Rozdělení označení třídy
OznačeníS355JOHsleduje logickou strukturu definovanou v EN 10219 a EN 10025 [citace:2, citace:5, citace:6, citace:10]:
| Komponent | Význam |
|---|---|
| S | Konstrukční ocel |
| 355 | Minimální mez kluzu355 MPa(pro tloušťky menší nebo rovné 16 mm) |
| J | Požadavek na nárazový test: Charpy V-zářezový test |
| O | Teplota při nárazové zkoušce:0 stupňů(minimum 27 joulů) [citace:2, citace:5, citace:6, citace:10] |
| H | Dutý řez(vyhovuje EN 10219) [citace:2, citace:5, citace:6, citace:10] |
📊 Porovnání S355JOH vs. jiné konstrukční třídy
S355JOH nabízí výrazně vyšší pevnost než třídy S275 a lepší houževnatost než S355JRH. Níže uvedená tabulka ukazuje tyto rozdíly [citace:2, citace:3, citace:5, citace:8, citace:10]:
| Vlastnost / Charakteristika | S355JOH (tato třída) | S355JRH | S275JOH | S275J2H |
|---|---|---|---|---|
| Minimální mez kluzu (t menší nebo rovna 16 mm) | 355 MPa[citace:3, citace:5, citace:8] | 355 MPa [citace:3, citace:8] | 275 MPa [citace:3, citace:8] | 275 MPa [citace:3, citace:8] |
| Rozsah pevnosti v tahu | 470-630 MPa(16-40mm) [citace:3, citace:5, citace:8] | 470-630 MPa [citace:3, citace:8] | 410-560 MPa [citace:3, citace:8] | 410-560 MPa [citace:3, citace:8] |
| Teplota nárazového testu | 0 stupňů[citace:2, citace:3, citace:5, citace:8] | +20 stupeň (pokojová teplota) [citace:3, citace:5, citace:8] | 0 stupně [citace:3, citace:8] | -20 stupňů[citace:3, citace:5, citace:8] |
| Minimální dopadová energie | 27 J[citace:3, citace:5, citace:8] | 27 J [citace:3, citace:5, citace:8] | 27 J [citace:3, citace:8] | 27 J [citace:3, citace:5, citace:8] |
| Fosfor (P) max | 0,035 % [citace:3, citace:8] | 0,040 % [citace:3, citace:8] | 0,035 % [citace:3, citace:8] | 0,030 % [citace:3, citace:8] |
| Síra (S) max | 0,035 % [citace:3, citace:8] | 0,040 % [citace:3, citace:8] | 0,035 % [citace:3, citace:8] | 0,030 % [citace:3, citace:8] |
| Strukturální účinnost | Nejvyšší– umožňuje největší úsporu hmotnosti nebo nejvyšší nosnost | Vysoká – podobná pevnost, nižší houževnatost | Střední – dobrý poměr pevnosti-k{1}}hmotnosti | Střední – dobrá pevnost se zaměřením na houževnatost při nízkých{0}}teplotách |
| Primární zaměření aplikace | Silně zatížené konstrukce, kde je kritická{0}}minimalizace hmotnosti nebo průřezu (dlouhá rozpětí, vysoké sloupy, pobřežní moře) | Silně zatížené konstrukce ve vnitřním nebo teplém klimatu | Obecné konstrukce vyžadující větší pevnost než S235 | Konstrukce v chladném klimatu vyžadující úroveň pevnosti S275 |
| Relativní náklady | Vyšší– díky legujícím prvkům a vyšší pevnosti | Střední-Vysoká | Střední | Střední až vysoká |
🔍 Klíčové body k pochopení
Co znamená "EN 10219-1 S355JOH"?: Toto je evropský standard proza studena-tvarované svařované konstrukční duté profily. S355JOH je vysoce-pevnostní konstrukční ocel s minimální mezí kluzu355 MPaa garantovaná Charpyho rázová houževnatost27 J při 0 stupních[citace:2, citace:5, citace:6, citace:10]. Přípona „H“ označuje, že se jedná o dutý profil splňující normu EN 10219, a přípona „JOH“ je klíčovým rozlišovacím znakem,-který zaručuje rázové vlastnosti při0 stupňů(27J), který je o 20 stupňů chladnější než S355JRH (pokojová teplota, +20 stupeň) [citace:2, citace:5].
Proč zvolit S355JOH?Tato třída je určena pro aplikace, kdemaximální poměr pevnosti-k-hmotnostije kritická a konstrukce musí fungovat spolehlivěmírné až mírně chladné podnebíkde teploty mohou klesnout až k bodu mrazu (0 stupňů) [citace:2, citace:5]. Nabízí přibližněO 30 % vyšší pevnost než S275aO 51 % vyšší než S235, což umožňuje výrazné úspory materiálu a štíhlejší konstrukční návrhy .
S355JOH vs. S355JRH vs. S355J2H: Klíčovým rozdílem mezi třídami S355 je teplota nárazové zkoušky [citace:2, citace:5, citace:8]:
S355JRH: 27 J at+20 stupeň(pokojová teplota) – vhodné pro vnitřní nebo teplé klima
S355JOH(tento stupeň): 27 J at0 stupňů– vhodné pro venkovní konstrukce v mírném podnebí s mrazem
S355J2H: 27 J at-20 stupňů– vhodné pro chladné podnebí a arktické aplikace
Jemná-struktura zrna: S355JOH je ajemnozrnná -konstrukční ocel, dosaženého mikrolegováním (např. s niobem, vanadem, titanem) a řízeným zpracováním, které zvyšuje pevnost i svařitelnost [citace:2, citace:5]. Požadavek na plně umrtvenou ocel (Al Větší nebo rovný 0,020 %) zajišťuje konzistentní vlastnosti v celé trubce [citace:3, citace:8].
Svařitelnost: S355JOH má dobrou svařitelnost s řízeným uhlíkovým ekvivalentem (CEV menší nebo rovno 0,45-0,47 %). U silnějších profilů může být vyžadováno předběžné{4}}ohřev a tepelné zpracování po svařování, aby odpovídala pevnosti a houževnatosti základního kovu v oblasti svaru. Svařovací postupy by měly být kvalifikovány v souladu s příslušnými předpisy [citace:2, citace:5].
Studené-tvarované vs. horké-dokončené: EN 10219 specificky pokrýváformované za studena-duté profily (vyrobené tvářením za studena bez následného tepelného zpracování), zatímco za tepla-dokončené konstrukční duté profily jsou pokrytyEN 10210[citace:2, citace:5]. Proces SSAW je proces tváření za studena-, díky čemuž je norma EN 10219 správnou normou pro spirálově svařované konstrukční trubky.
Výhody SSAW pro S355JOH: Proces spirálového svařování nabízí specifické výhody pro velké-průměrové a vysoce{1}}pevnostní konstrukční trubky [citace:2, citace:5, citace:7]:
Možnost velkého průměru: Dokáže hospodárně vyrábět trubky až do průměru 160" – ideální pro-průměry pilotů a konstrukční aplikace
Efektivita nákladů: Úspornější než LSAW nebo bezešvé pro velmi velké průměry
Dlouhé délky: Délka až 70 m výrazně snižuje požadavky na spojování pole
Materiálová účinnost: Může použít užší ocelové pásy k výrobě velkých-průměrů trubek ze stejné šířky cívky
Vysoce kvalitní svary: Oboustranné-svařování pod tavidlem zajišťuje plnou penetraci a vysokou integritu svaru
🔧 Výrobní proces pro EN 10219-1 S355JOH SSAW potrubí
Výrobní proces se řídí standardními výrobními metodami SSAW s vylepšenými kontrolami kvality vhodnými pro aplikace s vysokou{0}}pevností [citace:2, citace:5, citace:7]:
| Krok | Popis |
|---|---|
| 1. Příprava surovin | Za tepla-válcované ocelové svitky splňující požadavky na chemii S355JOH (zcela vyčištěná, jemnozrnná ocel s Al větším nebo rovným 0,020 %) jsou vyrovnány, kontrolovány a frézovány-hran [cit:2, citace:5]. |
| 2. Spirálové tváření | Ocelový pás je nepřetržitě tvarován do válcového tvaru pod specifickým úhlem šroubovice při pokojové teplotě pomocí technologie pětiválcového tváření [cit:2, citace:5]. |
| 3. Svařování pod tavidlem | Oboustranné-automatické svařování pod tavidlem (uvnitř i venku) vytváří spirálový šev s plnou penetrací. Vrstva zrnitého tavidla pokrývá oblast svařování pro vysoce-kvalitní svary bez rozstřiku- [citace:2, citace:5, citace:7]. |
| 4. Tepelné zpracování svaru | Oblast svaru obvykle prochází lokalizovaným normalizačním tepelným zpracováním pro zjemnění zrn, homogenizaci mikrostruktury a eliminaci napětí při svařování, čímž se zajistí, že vlastnosti svaru odpovídají základnímu kovu [citace:2, citace:5]. |
| 5. Ne-destruktivní testování | 100% ultrazvuková nebo rentgenová kontrola svaru je standardní praxí pro zajištění integrity svaru [citace:2, citace:5, citace:8]. |
| 6. Rozměrová kontrola | Ověření rozměrů, přímosti a pravoúhlosti konce podle tolerancí EN 10219-2 [cit:6, citace:8]. |
| 7. Mechanické zkoušení | Zkoušky tahem, zkoušky zploštěním, zkoušky ohybem apovinné Charpyho nárazové testování při 0 stupníchk ověření nízkoteplotních-vlastností [cit:2, citace:3, citace:5, citace:8]. |
| 8. Ukončete dokončování | Konce připravené (hladké nebo zkosené) pro svařování v terénu; zkosené konce pro tloušťku stěny > 4 mm typicky [citace:2, citace:5]. |
| 9. Povlak | Pro ochranu proti korozi jsou k dispozici volitelné vnější nátěry (lak, černý lak, žárové-pozinkování, 3LPE, FBE) [citace:5, citace:7]. |
🏭 Aplikace
Trubky EN 10219-1 S355JOH SSAW jsou preferovanou volbou pro náročné konstrukční aplikace vyžadující vysokou pevnost a garantovanou houževnatost 0 stupňů [citace:2, citace:3, citace:5, citace:8, citace:9]:
| Aplikace | Popis | Proč je vybrán S355JOH |
|---|---|---|
| Sloupy výškových{0}}staveb | Jádrové sloupy a nosné rámy pro mrakodrapy a vysoké budovy [citace:2, citace:5] | 355 MPa mez kluzu umožňuje zmenšení velikosti kolony; dobrá houževnatost 0 stupňů pro venkovní expozice |
| Stavba mostu | Hlavní nosníky, pilíře a konstrukční prvky pro mosty v mírném podnebí [citace:2, citace:3, citace:5] | Vysoký poměr pevnosti-k-hmotnosti; garantovaná houževnatost 0 stupňů pro zimní podmínky |
| Offshore platformy | Mořské struktury v mírných vodách (např. jižní sektor Severního moře) [citace:2, citace:5] | Vynikající svařitelnost; rázová houževnatost při 0 stupních vhodná pro mořské prostředí |
| Věže větrných turbín | Části věží pro pobřežní a pobřežní větrné farmy v mírných oblastech [citace:2, citace:5] | Vysoká pevnost umožňuje lehčí věže; dobrá odolnost proti únavě |
| Rámy těžkého průmyslu | Tovární budovy, jeřábové podpěry, konstrukce těžké techniky [citace:2, citace:5] | Vynikající pevnost pro velké zatížení; ekonomické pro velká rozpětí |
| Pilování základů | Hluboké základy pro mosty, budovy a infrastrukturu | Vysoký poměr pevnosti-k-hmotnosti; k dispozici dlouhé délky (až 70 m) |
| Podpěry přístavních strojů | Kontejnerové jeřáby, lodní-k{1}}břehové jeřáby, nakládací zařízení | Vysoká pevnost pro dynamické zatížení; dobrá svařitelnost pro složité výroby |
| Převod vody s velkým-průměrem | Přivaděče, vodovody, rozvody chladicí vody | Vynikající možnosti odolnosti proti korozi; schopnost velkého průměru |
📝 Důležité úvahy
Standardní verze: EN 10219-1 je současná evropská norma pro za studena svařované duté profily tvářené-. Norma je široce přijímána a zahrnuje požadavky na označení CE podle nařízení o stavebních výrobcích (CPR) [citace:5, citace:8].
Teplota při nárazovém testu: Přípona "JOH" zaručuje rázové vlastnosti při0 stupňů. Pokud vaše aplikace vyžaduje zaručenou houževnatost při nižších teplotách, vyberte [citace:2, citace:5, citace:8]:
S355JRH: 27 J při +20 stupních (aplikace v interiéru nebo teplém klimatu)
S355JOH(tento stupeň): 27 J při 0 stupních (mírné klima, venkovní konstrukce)
S355J2H: 27 J při -20 stupních (studené podnebí, arktické aplikace)
S355K2H: 40 J při -20 stupních (vyšší potřeba energie pro kritické aplikace v chladném klimatu)
Označení CE/UKCA: Duté profily S355JOH mohou mít označení CE-a označení UKCA-, plně v souladu s Nařízením o stavebních výrobcích (CPR EU) a UK CPR, díky čemuž jsou vhodné pro stavební projekty v Evropě a Spojeném království [cit:5, citace:8].
Kvalita svaru: Oboustranný-proces svařování pod tavidlem s následným normalizačním tepelným zpracováním zajišťuje, že mechanické vlastnosti svaru odpovídají vlastnostem základního materiálu (S355JOH), čímž se zvyšuje celková strukturální stabilita a spolehlivost [citace:2, citace:5].
Bezpečnostní opatření týkající se svařitelnosti: Přestože je S355JOH svařitelný, může vyžadovat specifičtější svařovací postupy ve srovnání s třídami S235/S275. Mezi úvahy patří:
Výběr přídavného kovu: Musí odpovídat pevnosti a houževnatosti základního kovu
Před-kontrola tepla: Může být vyžadováno u silnějších částí, aby se zabránilo praskání vodíkem
Tepelné zpracování-svaru: Může být vyžadován pro kritické aplikace nebo velmi silné profily
Mezinárodní aproximace: S355JOH je zhruba ekvivalentní:
ASTM A572 Třída 50(podobná mez kluzu, různé požadavky na rázové zkoušky)
GB/T 1591 Q355C(Čínský standard, podobné rázové vlastnosti 0 stupňů)
JIS G3106 SM490YA(japonský standard)
DIN 17100 St52-3N(historický německý ekvivalent, nyní zastaralý)
Skutečná{0}}světová aplikace: Použitý projekt z roku 2022 v Singapuru3 177 tun spirálově svařovaných trubek EN 10219 S355JRpro stavbu stanice metra. Zatímco tento projekt používal S355JR (dopad pokojové teploty), ukazuje široké použití spirálově svařovaných trubek EN 10219 ve velkých infrastrukturních projektech.
Kompletní specifikace: Při objednávce uveďte [citace:2, citace:5, citace:8]:
EN 10219-1, jakost S355JOH, SAWH (spirálově svařovaný), Rozměr (OD x WT), Délka, Koncová úprava
Standardní verze: [např. EN 10219-1:2006]
Teplota při nárazové zkoušce: 0 stupňů (standardní pro JOH)
Požadavky na povlak: [např. holý, lak, žárově-pozinkovaný ponorem, 3LPE, FBE]
Certifikace: EN 10204 typ 3.1 (nebo typ 3.2 pro kritické aplikace)
📝 Shrnutí
EN 10219-1 S355JOH Spirálové trubky svařované pod tavidlemjsou aprvotřídní, vysoce{0}}pevnostní strukturální volbapro aplikace s velkým-průměrem podle evropského standardu pro za studena tvářené svařované duté profily [citace:1, citace:2, citace:5, citace:7, citace:9]. S minimální mezí kluzu355 MPa– přibližněO 30 % vyšší než S275aO 51 % vyšší než S235– a garantovaná Charpyho rázová houževnatost27 J při 0 stupních, tyto trubky nabízejí vynikající řešení pro výškové-sloupy budov, mostní pilíře, pobřežní plošiny, věže větrných turbín, těžké průmyslové stavby a další náročné aplikace, kde je rozhodující maximální poměr pevnosti-k{2}}hmotnosti a kde je vyžadován výkon při teplotách pod bodem mrazu [cit:2, citace:5].
TheNorma EN 10219-1konkrétně krytyza studena-tvarované svařované konstrukční duté profily, což z něj činí správnou specifikaci pro spirálově svařované konstrukční trubky. Mezi klíčové vlastnosti patří:
Vysoká pevnost(výtěžnost 355 MPa) umožňující výrazné úspory materiálu a štíhlejší konstrukční návrhy [citace:2, citace:5]
Zaručená rázová houževnatost při 0 stupních(minimum 27J) pro venkovní konstrukce v mírném podnebí [citace:2, citace:5, citace:8, citace:10]
Jemná-zrnitost, zcela zničená ocels minimálním obsahem hliníku (Větším nebo rovným 0,020 %) pro vylepšené vlastnosti [citace:3, citace:8]
Výroba tvářená za studena-bez následné tepelné úpravy [citace:2, citace:5]
Dobrá svařitelnosts řízeným uhlíkovým ekvivalentem (CEV menší nebo roven 0,45-0,47 %) [citace:4, citace:10]
Označení CE/UKCAdostupné pro stavební výrobky podle CPR [citace:5, citace:8]
Široký rozsah průměrůod 219 mm do více než 4000 mm a délky až 70 m [citace:1, citace:2, citace:5]
S355JOH jepreferovaný strukturální stupeň pro aplikace s mírným klimatemkde odolnost S355JRH při pokojové teplotě-není dostatečná pro mrazivé podmínky. Pro aplikace vyžadující zaručenou rázovou houževnatost při -20 stupních zvažte upgrade naS355J2H[citace:2, citace:5, citace:8].
Při objednávání se ujistěte, že jste jasně uvedli kompletní normu s jakostí, výrobním procesem (SAWH), požadovanými rozměry, požadavkem na teplotu při nárazové zkoušce (0 stupňů) a požadavky na povrchovou úpravu na základě vaší konkrétní aplikace a podmínek prostředí [citace:2, citace:5, citace:8].





