Mar 30, 2026 Zanechat vzkaz

ASTM A672 Electric-Fusion-Svařovaná trubka

info-331-152info-225-225

ASTM A672 Electric-Fusion-Svařovaná (EFW) trubka

Základní přehled

ASTM A672je standardní specifikace proelektrické-fúzní-svařované (EFW) ocelové trubkyvyrobeno ztlakové nádoby jakostní desky, určený provysokotlaký-servis při mírných teplotách[citace:2, citace:4]. Na rozdíl od trubky ERW (která nepoužívá žádný přídavný kov) jsou trubky A672 svařoványpřidaný přídavný kov, obvykle pomocíSvařování pod tavidlem (SAW)výsledkem je pevný, spolehlivý podélný šev vhodný pro náročné aplikace [citace:3, citace:5].

Klíčové vlastnosti

FunkcePopis
Výrobní procesElectric-Fusion Welded (EFW) s přídavným kovem; typicky podélně svařované pod tlakem (LSAW) nebo svařované s dvojitým ponořeným obloukem (DSAW) [citace:2, citace:5]
Materiálový zdrojDesky kvality tlakových nádob (ASTM A285, A515, A516, A537 atd.) [citace:3, citace:5, citace:8]
Primární aplikaceVysokotlaký-servis namírné teploty(-29°C až 343°C / -20°F až 650°F) [citace:3, citace:5]
Rozsah průměru16 palců (400 mm) a většínominálně; až 60" nebo více [citace:2, citace:4]
Tloušťka stěnyAž do3 palce (75 mm)včetně [citace:2, citace:4]
DélkaTypicky 6 ma 12 m; k dispozici vlastní délky
Tepelné zpracováníPožadavky na třídu (zmírnění stresu, normalizace, zhášení a zmírnění) [citace:3, citace:4]

Systém klasifikace

ASTM A672 používá advou{0}}označenísystém:Stupeň(s uvedením materiálu desky) aTřída(s uvedením tepelného zpracování a úrovně kontroly).

Třídy (materiál desky)

StupeňOdpovídající specifikace deskyOcelový typ
A45, A50, A55ASTM A285 Gr. A, B, CUhlíková ocel (nízká/střední pevnost v tahu)
B55, B60, B65, B70ASTM A515 Gr. 55, 60, 65, 70Uhlíková ocel, zabitá,středně teplotní servis[citace:3, citace:8]
C55, C60, C65, C70ASTM A516 Gr. 55, 60, 65, 70Uhlíková ocel, usmrcená, jemnozrnná,zlepšená houževnatost[citace:3, citace:8]
D70, D80ASTM A537 Cl. 1, 2Mangan-křemík, normalizovaný nebo Q&T
E55, E60ASTM A442 Gr. 55, 60Uhlíková ocel
H75, H80ASTM A302 Gr. A, B, C, DMangan-molybden
J80, J90, J100ASTM A533 Cl. 1, 2, 3Mangan-molybden, Q&T
K75, K85ASTM A202 Gr. A, BChrom-mangan-křemík
L65, L70, L75ASTM A204 Gr. A, B, CMolybden
N75ASTM A299Mangan-křemík

*Poznámka: Čísla stupně udávají přibližnou minimální pevnost v tahu v ksi (např. B60=60,000 psi minimální pevnost v tahu).*

Označení tříd (tepelné zpracování a kontrola)

Číslo třídy se řídí logickým vzorem, kdeprvní číslice označuje typ tepelného zpracováníadruhá číslice označuje úroveň kontroly[citace:3, citace:4]:

TřídaTepelné zpracováníRadiografie (RT)Tlaková zkouškaSpolečný faktor (E)
10, 12ŽádnýNe / AnoNe / Ano0.85
20, 22Zmírnění stresuNe / AnoNe / Ano0.90
30, 32NormalizovanéNe / AnoNe / Ano1.00
40, 42Normalizované a temperovanéNe / AnoNe / Ano1.00
50, 52Kalené a temperovanéNe / AnoNe / Ano1.00

Nejběžnější výběry:

Třída 12:Jako-svařené, plně zkontrolované (RT + hydrotest) – pro obecný servis

Třída 22:Zbaveno stresu, plně zkontrolováno –standardní pro mnoho aplikací

Třída 32:Normalizované, plně kontrolované – když je potřeba zjemnění zrna

Třída 42:Normalizované a temperované, plně zkontrolované – pro vylepšené vlastnosti při zvýšených-teplotách

Chemické složení (typické pro běžné druhy)

StupeňUhlík (C) max. %% křemíku (Si)Mangan (Mn) max. %Fosfor (P) max. %Síra (S) max %
A45/A50/A550.17-0.28-0.980.0350.035
B55/B60/B65/B700.20-0.310.13-0.451.300.0350.035
C55/C60/C65/C700.18-0.270.55-0.980.79-1.300.0350.035

Zdroj:

Mechanické vlastnosti (základní kov)

StupeňMez kluzu (MPa) minPevnost v tahu (MPa)% prodloužení (podélné)Pevnost svaru v tahu (MPa) min
A45165310-45030310-450
A50185345-48528345-485
A55205380-51527380-515
B55205380-51527380-515
B60220415-55025415-550
B65240450-58523450-585
B70260485-62021485-620
C55205380-51527380-515
C60220415-55025415-550
C65240450-58523450-585
C70260485-62021485-620

Zdroj:

Poznámka:Pevnost v tahu bodu svařování musí splňovat nebo překračovat minimální pevnost v tahu třídy obecného kovu.

Rozměrové tolerance

ParametrTolerance
Vnější průměr (D ≤ 406,4 mm)±0,75 % nebo ±3 mm (podle toho, co je větší)
Vnější průměr (D > 406,4 mm)±0,75 % nebo ±5 mm (podle toho, co je větší)
Tloušťka stěny (t ≤ 15 mm)+10% / -5%
Tloušťka stěny (t > 15 mm)+8% / -3%
Přímost≤ 0,15 % celkové délky (max 3 mm na metr)
Délka+50 mm / -0 mm (pevné délky)

Požadavky na testování a kontrolu

Typ testuÚčelPoužitelnost
Chemická analýzaOvěřte složení materiálu desky (teplo každého mlýna)Všechny stupně
Analýza svarových kovůOvěřte složení hotového naneseného svarového materiálu (každých 500 stop)Všechny trubky
Test napětíOvěřte výtěžnost a pevnost v tahu (jedna na šarži)Všechny stupně
Zkouška ohybu příčně vedeného svaruOvěřte tažnost a integritu svaru (dva vzorky na šarži)Všechny trubky
Rentgenové vyšetření (RT)Detekce vad svaru – celá délka každého svaruPovinné pro třídy s "1" nebo "2" jako druhou číslicí [citace:3, citace:4]
Hydrostatický testDůkaz těsnosti-těsnostiPovinné pro třídy s "2" nebo "3" jako druhou číslicí [citace:3, citace:4]
Nedestruktivní testování (NDT)Kontrola svaru a těla trubkyPožadavky na třídu [citace:2, citace:5]

Srovnání: ASTM A672 vs. A671 vs. A691

AspektASTM A672ASTM A671ASTM A691
Servisní teplotaMírné teploty(-29 °C až 343 °C)Atmosférické a nižší teploty(až do -46°C)Vysoké teploty(až 593 °C)
Primární zaměřeníZvýšená teplotní odolnost, schopnost vysokého{0}}tlakuHouževnatost při nízkých-teplotách, rázové vlastnostiVysoká-teplotní pevnost, odolnost proti tečení
Typické stupněB60, B65, B70 (založené na A515)CC60, CC65, CC70 (založené na A516)1CR, 1,25CR, 2,25CR, 5CR, 9CR (slitiny Cr-Mo)
Typ materiáluUhlíková ocel (zabitá)Uhlíková ocel (mletá/jemnozrnná)Chrom-moly legovaná ocel
Běžné aplikaceElektrárenské parovody, vnější potrubí kotle, geotermálníNízkoteplotní procesní potrubí, LNG, chlazeníVysokoteplotní parní vedení, ohřívače rafinérií

Běžné aplikace

PrůmyslAplikace
Výroba energieVnější potrubí kotlů, parní potrubí, napájecí systémy, vysokotlaká doprava páry-
GeotermálníParní a horkovodní potrubí pod tlakem
Ropa a plynPřenosové linky, potrubí rafinérií, vysokotlaké{0}}procesní linky
PetrochemickýVysokotlaké{0}}procesní potrubí, linky chemických závodů
InfrastrukturaPrůmyslové potrubní systémy vyžadující střední až vysoký tlak
Přenos vodyVelký-průměr vysokotlakého-vodu

Klíčové výhody

VýhodaPopis
Možnost velkého průměruDokáže vyrábět trubky mnohem větší než bezešvé nebo ERW (16" až 60"+) [citace:2, citace:4]
Tlusté stěnyVhodné pro vysokotlaké-aplikace vyžadující značnou tloušťku stěny (až 75 mm) [citace:2, citace:4]
Pružnost materiáluK dispozici je široká škála jakostí desek pro různé provozní podmínky
Výkon při zvýšené teplotěSpeciálně navrženo pro použití při mírných teplotách (do 343 °C)
Možnosti kontroly kvalitySystém tříd umožňuje sladit úroveň kontroly s kritičností služby
Vysoká účinnost spojůTřída 32/42 dosahuje součinitele spoje E=1.00, čímž se snižuje požadovaná tloušťka stěny

Důležité úvahy

1. Výběr stupně podle teploty

B-třídy (A515): Preferováno pro provoz při střední teplotě– speciálně navrženo pro aplikace se zvýšenou teplotou

C-třídy (A516):Jemné zrno, vylepšená houževnatost – lepší pro nízkoteplotní-aplikace

Vyšší číslo=vyšší pevnost (60, 65, 70 označuje přibližnou pevnost v tahu v ksi)

2. Logika výběru třídy

Systém číslování tříd usnadňuje výběr:

První číslice= tepelné zpracování: 10 (jako-svařované), 20 (zmírnění pnutí), 30 (normalizované), 40 (normalizované a temperované), 50 (kalené a temperované)

Druhá číslice= kontrola: 0 (žádná), 1 (pouze RT), 2 (RT + hydrotest), 3 (pouze hydrotest)

Nejběžnější volby pro provoz se střední teplotou:

Třída 12:Jak-svařeno, plně zkontrolováno – pro obecný servis

Třída 22:Zbaveno stresu, plně zkontrolováno –standardní pro mnoho aplikací

Třída 32:Normalizované, plně kontrolované – když je potřeba zjemnění zrna

Třída 42:Normalizované a temperované, plně zkontrolované – pro vylepšené vlastnosti při zvýšených-teplotách

3. Společný faktor účinnosti

Pro procesní potrubí navržené podle ASME B31.3 závisí faktor účinnosti spoje (E) na třídě:

Třída 10/12: E = 0.85

Třída 20/22: E = 0.90

Třída 30/32/40/42/50/52: E = 1.00

Specifikace třídy 32 nebo 42 umožňuje součinitel spoje 1,0, čímž se snižuje požadovaná tloušťka stěny a hmotnost trubky.

4. Soulad s kodexem

ASME Code: Často přijat jakoSA-672pro aplikace kódů kotlů a tlakových nádob

Faktory přijatelnosti a návrhu najdete v příslušných stavebních předpisech (ASME B31.1 Power Piping, B31.3 Process Piping).

5. Zajištění kvality

Certifikát o zkoušce mlýna:EN 10204 Typ 3.1 nebo 3.2obvykle vyžadován pro kritické aplikace

Zajistěte, aby byly zdokumentovány všechny požadované zkoušky (RT, hydrotest) pro specifikovanou třídu

Vyžádejte si kontrolní zprávu Mill z výrobní šarže pro ověření návrhu projektu

Shrnutí

Trubka ASTM A672 EFWje standardní specifikací pro svařované ocelové trubky velkého-průměru, elektrickým-fúzním-svařováním z tlakových nádobvysokotlaký-servis při mírných teplotách. Vyznačuje se svýmStupeň(s uvedením materiálu desky, např. B70 z A515 Gr.70 pro provoz při zvýšené teplotě) aTřída(s uvedením úrovně tepelného zpracování a kontroly, např. třída 22 pro napětí-odstraněné radiografií a hydrotestem).

Dostupné v průměrech od16 palců (400 mm) až přes 60 palcůs tloušťkou stěny až75 mmTrubky A672 jsou vyráběny pomocí oboustranného-svařování pod tavidlem (DSAW) s přídavným přídavným kovem, což zajišťuje vysokou-integritu podélných švů. Systém Class umožňuje technikům vybrat vhodnou kombinaci tepelného zpracování a kontroly na základě kritickosti služby, přičemž vyšší třídy (32/42) dosahují společného faktoru účinnosti 1,0.

Kdy specifikovat ASTM A672:

Systém pracuje při vysokém tlaku s mírnými teplotami (až 343 °C)

Uhlíková ocel je vhodná pro korozní prostředí

Aplikace zahrnují vysokotlaké-vody, páru a procesní potrubí v rafineriích, elektrárnách a geotermálních zařízeních

Velké průměry a silné stěny jsou vyžadovány tam, kde není možné potrubí ERW

Při objednávce uveďte:ASTM A672, jakost [např. B70], třída [např. 22], velikost (OD x WT), délka, konečná úprava a jakékoli doplňkové požadavky.

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz