Mar 06, 2026 Zanechat vzkaz

API 5L PSL1 X46 Podélné svařování pod tavidlem Trubka

info-300-168info-225-225

API 5L PSL1 Grade X46 je standardní a široce používaná specifikace materiálu pro výrobu trubek podélně svařovaných pod tavidlem (LSAW)[citace:1, citace:2, citace:6, citace:8]. Tato kombinace je běžným produktem nabízeným mnoha světovými výrobci pro středně-pevnostní potrubní aplikace, sloužící jako mezistupeň mezi X42 a X52 [citace:6, citace:8].

Zde je podrobná specifikace pro potrubí LSAW API 5L PSL1 Grade X46:

Klíčové specifikace

Atribut Popis
Norma API 5L: Specifikace pro Line Pipe (aktuální vydání v souladu s ISO 3183) [citace:1, citace:3, citace:6].
Úroveň specifikace produktu PSL1: Standardní úroveň kvality pro potrubní potrubí se základními požadavky (žádné povinné rázové zkoušky, standardní chemické limity, specifikovaná pouze minimální pevnost) [cit:1, citace:4, citace:6].
Třída oceli X46 (L320): Karbonová ocel střední-pevnosti. „X“ označuje jakost potrubí a „46“ představuje minimální mez kluzu v ksi (46 000 psi) [cit:1, citace:6, citace:8].
Označení ISO L320[citace:3, citace:6, citace:8].
Proces LSAW (Podélné svařování pod tavidlem): Trubky se vyrábějí formováním ocelových plátů do válce (pomocí JCOE, UOE nebo podobných tvářecích procesů) a svařováním podélného švu jak vnitřně, tak externě pomocí procesu pod tavidlem [citace:2, citace:5, citace:6].
Chemické složení (max %) [citace:3, citace:4, citace:8]  
  Uhlík (C): 0.26-0.28
  Mangan (Mn): 1.40
  Fosfor (P): 0.030
  Síra (S): 0.030
Mechanické vlastnosti (min) [citace:1, citace:4, citace:6, citace:8]  
  Mez kluzu:320 MPa (46 400 psi)
  Pevnost v tahu:435 MPa (63 100 psi)
Typický rozsah velikostí [citace:2, citace:5, citace:6, citace:9]  
  Vnější průměr:219 mm až 2500 mm (přibližně . 8" až 100")
  Tloušťka stěny:5 mm až 60 mm (u některých výrobců je k dispozici až 75-120 mm) [citace:2, citace:6]
  Délka:3 m až 18,3 m (přizpůsobitelné, k dispozici až 32 m) [citace:2, citace:5]
Výrobní kroky [citace:2, citace:6] 1. Výběr ocelového plechu a frézování hran.
2. Krimpování a tvarování hran pomocí procesů JCOE nebo UOE.
3. Vnitřní a vnější svařování pod tavidlem (více-drátová SAW).
4. Mechanické roztahování (pro UOE/JCOE).
5. Ne-destruktivní testování (ultrazvuk, rentgen).
6. Hydrostatické zkoušení.
7. Čelní lícování a zkosení.
Běžné aplikace [citace:1, citace:2, citace:5, citace:6] Střednětlaké ropovody a plynovody{0}}; sběrné a průtokové linky v operacích proti proudu; distribuční sítě zemního plynu; rozvody vody; konstrukční aplikace; onshore a offshore projekty.
Osvědčení Mill Test Certificate se obvykle poskytuje podle požadavků API 5L, často s inspekcí třetí{1}}strany společností SGS, BV, Lloyds [citace:5, citace:7].

📊 Porovnání stupně X46 se sousedními stupni

Stupeň Označení ISO Mez kluzu (MPa) min Pevnost v tahu (MPa) min Pozice
X42 L290 290 414 Nižší síla [citace:1, citace:4]
X46 L320 320 435 Střední[citace:4, citace:6, citace:8]
X52 L360 360 460 Vyšší pevnost [citace:1, citace:4]

Procentuální nárůst:X46 nabízí přibližněO 10 % vyšší mez kluzu než X42(320 MPa vs. 290 MPa) .

📏 Dostupnost tloušťky stěny podle průměru

Následující tabulka ukazuje typické rozsahy tloušťky stěny pro trubky X46 LSAW na základě údajů výrobce:

OD (palce) Vnější průměr (mm) Rozsah tloušťky stěny (mm)
16" 406 6.0 - 13.0
20" 508 6.0 - 15.0
24" 610 6.0 - 17.0
30" 762 7.0 - 20.0
36" 914 8.0 - 23.0
40" 1016 8.0 - 25.0
48" 1219 9.0 - 27.0
56" 1422 10.0 - 28.0
60" 1524 10.0 - 28.0
64" 1626 10.0 - 29.0
72" 1829 10.0 - 29.0

🔍 Klíčové body k pochopení

Co znamená "X46".: V rámci API 5L má třída X46 minimální mez kluzu320 MPa (46 400 psi)a minimální pevnost v tahu435 MPa (63 100 psi)[citace:6, citace:8]. Nabízí přibližně o 10 % vyšší mez kluzu než X42 (290 MPa), což umožňuje vyšší provozní tlaky nebo menší tloušťku stěny.

PSL1 vs. PSL2: Volba mezi PSL1 a PSL2 je kritická. Klíčové rozdíly pro PSL1 [citace:1, citace:4, citace:6]:

Chemie: Standardní limity (C menší nebo rovno 0,28 %, Mn menší nebo rovno 1,40 %, S/P menší nebo rovno 0,030 %) [citace:3, citace:4, citace:8].

Pevnost: Jsou specifikovány pouze minimální meze kluzu a pevnosti v tahu .

Dopadové testování: Není požadováno [citace:1, citace:6].

Typické použití: Vhodné pro obecné potrubní služby, sběrné linky a distribuční systémy, kde není nutná zvýšená tuhost a přísnější kontroly [cit:1, citace:6].

PSL2: Vyžaduje přísnější chemické kontroly (nižší C, P, S), specifikuje maximální i minimální meze pevnosti (např. X46N max. výtěžnost 525 MPa), nařizuje Charpyho V-vrubové zkoušky nárazem (obvykle 27 J při 0 stupních) a má přísnější požadavky na NDT [citace:3, citace:4, citace:6]. PSL2 je obvykle vyžadován pro kritickou službu, kyselou službu (NACE MR0175/ISO 15156), nízkoteplotní aplikace a potrubí regulovaná orgány jako FERC nebo DOT .

LSAW Manufacturing pro X46: Zatímco X46 je k dispozici v různých typech výroby (bezešvý, ERW, SSAW), proces LSAW se dobře-hodí pro výrobuvelký-průměr, silná-stěnadýmky [citace:2, citace:6, citace:10]. Oboustranný-proces svařování pod tavidlem zajišťuje hlubokou penetraci a vysokou kvalitu svaru, takže je ideální pro aplikace s vysokou-integritou [citace:2, citace:6].

Technologie tváření: Trubky LSAW pro X46 se obvykle vyrábějí pomocíJCOE (J-C-O-Expanding)neboUOE (U-ing-O-ing-Expanding)procesy, které zajišťují přesné geometrické rozměry a vynikající rozměrovou přesnost [citace:2, citace:3, citace:6].

⚙️ Kvalitní vlastnosti výroby

Moderní výroba LSAW pro trubky X46 PSL1 zahrnuje [citace:2, citace:6]:

Více{0}}drátové svařování pod tavidlem: Typicky 3-4 dráty pro vnitřní svařování a 2-3 dráty pro vnější svařování, zajišťující rovnoměrný průnik.

Po-svaření: Mechanické roztahování pro odstranění zbytkového napětí a zlepšení rozměrové přesnosti.

100% NDT: Ultrazvukové testování a -rentgenová kontrola svarového švu [citace:5, citace:7].

Hydrostatické testování: Každá trubka individuálně testována k ověření integrity tlaku [cit:5, citace:7].

Ukončení dokončování: Zkosené konce podle ANSI B16.25 pro svařování v terénu.

📝 Požadavky na testování

Trubky API 5L PSL1 X46 LSAW obvykle podstupují [citace:3, citace:5, citace:6]:

Chemický rozbor

Zkouška tahem (mez kluzu a pevnost v tahu)

Test zploštění

Ohybový test

Hydrostatické testování

Ne-destruktivní testování (ultrazvukové, rentgenové)

Rozměrová kontrola

Vizuální kontrola

Shrnutí

Na závěr,API 5L PSL1 Grade X46 LSAW potrubíje dobře -zavedený, středně pevný- produkt, který kombinuje spolehlivé vlastnosti oceli X46 s robustním výrobním procesem LSAW [citace:1, citace:2, citace:6]. Nabízí přibližněO 10 % vyšší pevnost než X42(320 MPa vs . 290 MPa), sloužící jako přechodná možnost mezi X42 a X52 pro potrubní aplikace [citace:4, citace:6]. Je oblíbenou volbou pro střednětlaké-přepravy oleje a plynu, sběrná potrubí a aplikace pro přenos vody, kde nejsou nutné zvýšené požadavky PSL2 [citace:1, citace:6]. Proces LSAW umožňuje výrobu trubek s velkými průměry (až 100"+), silnými stěnami (až 75-120 mm) a vynikající integritou svarů, díky čemuž je vhodný pro různé infrastrukturní projekty [citace:2, citace:6]. Při specifikaci se ujistěte, že jasně uvádíteAPI 5L PSL1 Grade X46 LSAW potrubíspolu s požadovanými rozměry (vnější průměr, tloušťka stěny, délka) a případnými dodatečnými požadavky, jako je kyselá obsluha (NACE MR0175).

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz